Wydarzenia

Jakich samochodów Niemcy… nie kupują?

Wiemy, że Niemcy kochają… niemieckie auta. Audi, BMW czy Mercedes to solidne, sprawdzone, komfortowe i ogólnie cenione samochody. Ciekawi Was, jakich marek Niemcy, dla odmiany, unikają?

Nie jest oczywiście prawdą, że każdy Niemiec wybiera auto niemieckie – co prawda najczęściej są to modele marek luksusowych jak BMW, Mercedes czy Audi, a także tańsze Ople, Fordy oraz Volkswageny. Mimo to na ulicach i autostradach Niemiec jeżdżą także szwedzkie Volvo, auta francuskie, koreańskie, japońskie, włoskie Alfy Romeo itd.

Jakich aut jest zatem najmniej? Japońskie limuzyny nie mają łatwo na rynku niemieckim, bo muszą konkurować z solidnymi niemieckimi odpowiednikami. Lexus GS, Lexus LC, Subaru BRZ i Infiniti Q50 są zatem rzadko spotykane na drogach. Podobnie rzecz ma się z kompaktami – np. wyniki sprzedaży Toyoty Corolli czy Mazdy 3. Spadła też sprzedaż BMW Z4, gdyż klienci oczekują już nowego modelu. Nieźle za to zapowiada się sprzedaż Citroena C5 Aircross.

A jak wygląda pierwsza piątka? Otóż najgorzej sprzedawała się Hyundai Veloster, mimo swej dynamicznej sylwetki i dobrego stosunku jakości do ceny, Alpina XD3 Biturbo, elitarny SUV oferujący aż 388 KM, Aston Martin Vanquish, były to ostatnie sztuki, bo model został wycofany ze sprzedaży, Mercedes SLS AMG, nieprodukowany od 2014 r., ale trzy sztuki zarejestrowano w 2018 r., Ferrari FF, a także Ferrari 599 GTO – tego modelu zarejestrowano w 2018 roku dosłownie jedną sztukę! To prawdziwe arcydzieło – wyprodukowano jedynie 599 egzemplarzy, a zatem to auto kolekcjonerskie. Model ten dzieli pierwsze miejsce wraz z Astonem Martinem Rapide – piękną limuzyną, a także Volkswagenem Phateonem – co było dużym zaskoczeniem, bo produkcję zakończono w 2016 roku. Jedna sztuka, jak widać, jednak się jeszcze ostała.

Nie wymienimy tu jedynie tych mało cenionych marek, mimo że pewnie tego się spodziewacie. Wcale nie oznacza to porażki danego pojazdu – w 50. znalazły się bowiem także auta drogie, luksusowe – jak Bentley Bentayga – 263 egzemplarzy, Cadillac Escalade – 228 egzemplarzy, Subaru Impreza WRX STI – 215 egzemplarzy czy też Jaguar I-Pace – 191 egzemplarzy.

Karol, fot.oskaline/Pixabay