Co to jest system LEED? Jak zdobyć odpowiedni certyfikat?

Budownictwo zgodne z ekologicznymi trendami dopiero staje się w Polsce bardziej popularne. Taki rodzaj budownictwa sprzyja obniżaniu strat energii i ma swoje systemy certyfikacji budynków. Wyjaśniamy, czym jest system LEED, a także, jak można uzyskać odpowiedni certyfikat.

Co to jest system LEED?
LEED to amerykański system oceny budynków pod względem ich wpływu na środowisko naturalne oraz energooszczędności. Został opracowany przez aktywistów w 1993 roku, ale jest stosowany od 1998 roku. O certyfikat LEED można występować dla budynków różnego typu – są to m.in. biurowce, jak i domy jednorodzinne mające do trzech kondygnacji.

Jak zdobyć certyfikat LEED dla domu?
Aby ubiegać się o certyfikat LEED, który będzie dowodem na to, że dom został wybudowany zgodnie z zasadami ekologii i aktualnymi trendami, trzeba najpierw zarejestrować projekt budynku, a następnie dokonać odpowiednie opłaty. Wtedy otrzymuje się listę 18 wymagań, które są sprawdzane przez osoby udzielające certyfikatu.

Szkolenia LEED – cel
Na rynku dostępne są szkolenia, których celem jest poznanie różnych praktycznych aspektów projektowania i realizowania robót budowlanych certyfikowanych budynków w systemie oceny budynków LEED.

Budynek, za każde ze spełnionych wymagań, otrzymuje punkty. Zależnie od ich liczby można uzyskać odpowiedni rodzaj certyfikatu. Są aż 4 rodzaje certyfikatów LEED – podstawowy, srebrny, złoty oraz platynowy.

Obowiązki osoby udzielającej certyfikatu LEED

Osoba, która je ukończy, będzie potrafiła rozróżniać typy i wersje certyfikacji LEED, znała fachową terminologią związaną z budownictwem zrównoważonym i certyfikacją LEED oraz wymagania dla projektu certyfikowanego. Osoba udzielająca certyfikacji musi też umieć określić kryteria podlegające ocenie w systemie LEED i opisać procedury związane z tym procesem.

Do obowiązków takiej osoby należy też wskazanie głównych aspektów mających związek z projektowaniem budynków certyfikowanych w systemie LEED, określenie aspektów związanych z prowadzeniem robót budowlanych inwestycji podlegających certyfikacji LEED, uczestnictwo w pracach projektowych lub wykonawczych budynku starającego się o certyfikat LEED.

Więcej informacji na stronie: https://budownictwo.dekra.pl/zrownowazone-budownictwo/certyfikacja-breeam-leed.html

Lena.k, f: paulbr75 / pixabay