abolicja podatkowa
Prawo

Co to jest abolicja podatkowa?

Abolicja podatkowa – wprowadzenie przejściowego podatku dochodowego
Projekt ustawy ze zmianami w podatkach wprowadza też rzadko spotykaną w polskim porządku prawnym instytucję abolicji podatkowej. Wyjaśniamy, co to oznacza.


Abolicja podatkowa 2022

Abolicja podatkowa oznacza przejściowy podatek dochodowy od niektórych dochodów osób fizycznych, prawnych i innych jednostek organizacyjnych. Ma ona wyjątkowy charakter i obowiązuje w określonym czasie.

Opracowane specjalnie z jej powodu przepisy, które ją regulują, nie są wprowadzane na stałe do ustawy o podatku CIT czy PIT. To osobny rozdział 2 ustawy wprowadzającej zmiany wynikające z Polskiego Ładu – „Przepisy epizodyczne”, gdyż są tymczasowe i okresowe. Skorzystanie z tej formy opodatkowania jest dobrowolne.

Od lipca do grudnia 2022 roku ma obowiązywać abolicja podatkowa. Jest to jednak coś innego niż ulga abolicyjna obejmująca pracujących za granicą (o tym przeczytasz poniżej). Na czym zatem polega? Jeśli podatnik zadeklaruje dochody, które nie zostały zgłoszone wcześniej, to nie zapłaci z tego powodu kary pieniężnej. Podatek będzie opłacany według stawki o ponad połowę niższej niż w przypadku rozliczających PIT terminowo.

Kto może być podmiotem opodatkowania?

Stawka przejściowego ryczałtu od dochodów wynosi 8% podstawy opodatkowania. Z przepisów dotyczących przejściowego ryczałtu od dochodów mogą skorzystać osoby fizyczne, osoby prawne, podatnicy lub płatnicy podatku dochodowego i inne jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej. Ograniczeniem jest to, że podmioty na dzień składania wniosku nie mogą być o objęcie przejściowym opodatkowaniem, kontrolą podatkową, postępowaniem podatkowym lub kontrolą celno-skarbową, jeśli jest podejrzenie ukrytych dochodów.

Abolicja podatkowa 2002-2007

Przypomnijmy też abolicję podatkową sprzed lat, która jednak dotyczy innej sytuacji. Polscy podatnicy w ciągu roku mający dochody za granicą mają obowiązek rozliczenia i wykazania ich w rocznym zeznaniu. Rozliczenie odbywa się na podstawie określonej metody, w zależności od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między państwami. W latach 2002-2007 była stosowana tzw. abolicja podatkowa, by różnice z wysokości zobowiązania liczonego zgodnie z metodą mniej korzystną uległy wyrównaniu. Od 1 stycznia 2008 r. została zastąpiona ulgą abolicyjną.

Kwk, f: stevepb/pixabay