Dokładne sprawdzenie auta przed zakupem może okazać się decydujące, czy faktycznie kupimy oglądany pojazd. Jeśli znasz się na motoryzacji, możesz sprawdzić samochód samodzielnie. Najlepiej jednak skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego albo wybrać się na stację kontroli pojazdów.
Sprawdzenie auta a decyzja o zakupie
Ofert samochodów używanych są tysiące – rynek ten rozwija się w Polsce bardzo dobrze. Czy jednak na pewno wiesz, jak sprawdzić, czy trafiłeś na wymarzony model i faktycznie „nówkę sztukę nieśmiganą”?
Sprawdzenie samochodu przez fachowca pomoże uniknąć niemiłych niespodzianek. Auto może prezentować się pięknie, co nie oznacza, że jest w dobrym stanie. Dowiadujemy się o tym najczęściej po zakupie, czyli wtedy jest to nasz problem i wydatek.
Część sprzedawców i handlarzy stara się ukryć m.in. przeszłość samochodu, usterki, przebieg czy wady techniczne. Najczęściej skutkuje to brakiem możliwości użytkowania auta, stratą czasu i wysokimi kosztami. Jeśli pojazd ma kilka czy kilkanaście lat, mogą one przekroczyć jego wartość. Na przykład koszt wymiany zawieszenia, wymiana albo remont silnika, naprawa skrzyni biegów czy montaż poduszek powietrznych generują ogromne wydatki.
Odpowiedzialny zakup, czyli pomoc rzeczoznawcy samochodowego
Warto podejść do decyzji o wyborze i zakupie auta odpowiedzialnie, czyli przed podpisaniem umowy sprawdzić jak najlepiej stan pojazdu. Wiąże się to z wydatkiem, ale na pewno mniejszym niż ew. naprawy. Rzeczoznawca samochodowy doskonale zna różne sztuczki stosowane przez handlarzy.
Wiele osób może planować udać się do stacji kontroli pojazdów, by sprawdzić auto. Nie zawsze jednak uda się uzgodnić termin. Zdarza się też, że handlarz nie wyrazi zgody. Jako główny argument poda brak czasu lub umówione oględziny z innym potencjalnym klientem. Prawdziwym powodem może jednak być nieczysta gra – wie, że może okazać się podczas sprawdzenia auta, że nie jest wcale idealne.
Z tych też powodów najlepiej skorzystać z usług rzeczoznawcy, który pojedzie z nami na miejsce i dokładnie obejrzy pojazd – a także będzie wiedział, na co zwracać szczególną uwagę. Rzeczoznawca umawia się ze sprzedającym i może skontrolować stan aut sprowadzonych, używanych (wieloletnich oraz droższych, luksusowych modeli z rynku wtórnego), lekko uszkodzonych i powypadkowych. Z kolei na stacji diagnostycznej nie ma takiej możliwości. Z usług rzeczoznawcy warto też skorzystać podczas dochodzenia od ubezpieczyciela odszkodowania za utratę jego wartości po naprawie czy przed sprowadzeniem uszkodzonego auta z zagranicy.
Co sprawdzi rzeczoznawca?
Rzeczoznawca sprawdzi m.in. historię pojazdu po numerze VIN, diagnostykę komputerową (sprawdzenie stanu różnych układów i elementów jak silnik, systemy bezpieczeństwa i wiele innych). To ekspert z zakresu techniki samochodowej. Do jego zadań należy ew. wycena szkód i dojście, jak doszło do ich powstania.
Fachowiec będzie też wiedział, czy pojazd brał udział w wypadku, a także, czy nie cofnięto w nim licznika kilometrów, by obniżyć jego przebieg. Sprawdzi również pracę układów samochodu podczas jazdy próbnej i upewni się, że auto nie ma wad ukrytych.
Wielu profesjonalnych rzeczoznawców oferuje też dokładny raport, często z opisem całego badania, opinią eksperta oraz fotografiami. Rzeczoznawcy wydają także opinie na zlecenie sądu. Z usług rzeczoznawców korzystają osoby prywatne, ale także firmy ubezpieczeniowe, warsztaty samochodowe i firmy prowadzące działalność opartą na obrocie pojazdami.
KKW, f: GoranH / pixabay